Ako prežiť Silvester

Záver roka a samotný Silvester je pre našich psích miláčikov zvyčajne veľmi stresujúci a zažívajú chvíle hrôzy a paniky. Už začiatkom decembra ľudia strieľajú delobuchy a ohňostroje, čo je pre väčšinu psov veľká trauma. Psy majú oveľa citlivejší sluch ako ľudia a nevedia si nezvyčajné výbuchy a záblesky vysvetliť. Preto tento hluk veľmi zle znášajú a veľakrát reagujú stresovo a panicky.
Najideálnejšie pre našich psov by bolo, keby sme mohli pred touto ľudskou zábavou utiecť niekam na samotu do ticha. Avšak pre väčšinu z nás to je nereálne riešenie.

Niektoré psy sú naučené a zvyknuté na zvuky podobné streľbe nereagovať. Ak však máme doma psa, ktorý znáša zle koncoročné ľudské radovánky, treba tento stav riešiť. Vekom sa môže správanie zhoršovať a psia psychika veľmi trpí. Mnohé psy zo začiatku reagujú „iba“ vyžadovaním si blízkosti svojich majiteľov. V horších prípadoch dochádza k štekaniu alebo zavýjaniu, schovávaniu sa a celkovej nervozite. Ak pes naozaj ťažko znáša situáciu, môže prísť až k nekontrolovanému vyprázdňovaniu či panickému úteku pri venčení.

Predchádzať psiemu strachu z delobuchov a ohňostrojov môžeme už postupným privykaním šteniatka na rôzne hlasné a nezvyčajné zvuky, ako aj na samotný zvuk streľby. Ak aj napriek tomu pes tieto zvuky zle znáša, je dobré mu to uľahčiť pustením rádia alebo televízora nahlas a zatemnením miestnosti. Môžeme vyskúšať aj alternatívny spôsob zvládania stresu, ako sú homeopatiká alebo Bachove kvety. Odporúčam konzultovať druh a dávkovanie s veterinárom homeopatom. Ak pes nedokáže záver roka zvládnuť, je dobré navštíviť veterinárneho lekára a po konzultácii s ním použiť sedatíva, ktoré on vyberie ako najvhodnejšie pre vášho psa.

Tipy, ako môže pes čo najpokojnejšie stráviť Silvester bez podania sedatív:

  • venčite na vôdzke naposledy vtedy, keď je vonku ešte aspoň trochu pokoj,
  • nechajte v miestnosti, kde ste so psom, zažaté svetlá, hlasno pustené rádio alebo TV, zatemnite miestnosť,
  • zostaňte v prítomnosti psa,
  • umožnite mu prístup na jeho obľúbené bezpečné miesto, ale nenúťte ho tam ležať,
  • odveďte jeho pozornosť hrou alebo povelmi,
  • správajte sa normálne a neupokojujte ho, lebo práve to v ňom vyvoláva pocit neistoty.
Moja skúsenosť:

Dorka si v mladosti žiadne ohňostroje a delobuchy nevšímala. Vo veku asi troch rokov si vždy koncom roka začala vynucovať moju spoločnosť a schovávala sa pod stoličku alebo stôl. Každý rok sa to zhoršovalo. Vo veku asi 6 rokov som ju musela koncom roka venčiť už iba na vôdzke, aby mi náhodou v strese neutiekla, a vyhýbali sme sa miestam, kde to najviac „búchalo“. Napriek všetkým opatreniam som Silvester strávila s ňou zatvorená v izbe s hlasne pusteným rádiom, a aj tak celú noc „hnačkovala“, nervózne sa prechádzala a hľadala bezpečné miesto, ktoré zjavne pre ňu neexistovalo. Po tejto skúsenosti som sa rozhodla pre použitie sedatív. Môj veterinár mi odporučil Sedalin gél a určil dávkovanie. Na Silvestra som jej nedala žrať a večer okolo deviatej som ju naposledy vyvenčila. Gél som aplikovala asi hodinu pred polnocou. Behom 15 minút Dorka zaspala vo svojom pelechu a vôbec nevnímala dianie okolo. Účinky úplne vyprchali až k večeru nasledujúceho dňa. Po dvoch takto absolvovaných Silvestroch sa u nej situácia zlepšila a teraz zvláda záver roka „iba“ s hlasnou hudbou a vysvieteným bytom.
Každý pes je individuálny. Psy môžu rôzne reagovať na rovnaký podnet alebo rovnaký liek. U nás to bolo tak, že Dorka Silvester nejako pretrpela a s Bossom sa deti pozerali vonku na búchajúce ohňostroje.

Prajem všetkým príjemný záver roka a čo najmenej delobuchov a ohňostrojov, aby to tí naši chlpáči zvládli.


Jazyková korekcia: Andrea Černáková

11/2015