Lekárnička pre psa
V každej domácnosti sa nachádza lekárnička pre prípad úrazu alebo ochorenia. Nielen človek, ale aj pes sa môže zraniť alebo mať zdravotné problémy. V takýchto prípadoch je dobré mať doma aj lekárničku pre psa. Predídete tak tomu, že budete musieť hľadať potrebné veci po celom byte. Takto to nájdete na jednom mieste a aj psa nebudete zbytočne stresovať. Ak chodíte so psom na turistiku alebo športujete, je dobré vziať si lekárničku so sebou.
Čo by mala/mohla lekárnička obsahovať
Telefónne číslo na vášho veterinára a veterinárnu pohotovosť – toto sa zdá ako zbytočnosť, ale v strese sa dá zabudnúť kade-čo.
Obväzový materiál
- priľnavý pružný obväz (bandáž) – má výhodu, že sa lepí hlavne sám na seba a nie na chlpy. Dobre drží a môžu sa s ním zafixovať napr. gázové štvorce na rane.
- obväzy rôznej šírky, tlakový obväz, elastický obväz
- náplasť, leukoplast
- gázové štvorce – sterilné aj nesterilné
Lieky
- dezinfekcia – odporúčam Betadine, ktorá nedráždi a môže sa použiť priamo na odreniny alebo na prepláchnutie rán, kde sa používa zriedená s vodou.
- prostriedok na hnačku (živočíšne uhlie, smecta, enterozoogel ...) Tieto lieky nie sú vhodné na použitie pri otrave a pri dlhšie trvajúcej hnačke alebo zvracaní treba navštíviť veterinára.
- prostriedok na zastavenie krvácania – oceníte ho pri strihaní pazúrov, ktoré pri väčšom zastrihnutí veľmi krvácajú.
- 3% peroxid vodíka - na vyvolanie zvracania pri požití otravy alebo inej nežiaducej veci. Zvyčajne sa používa v dávke 1-2 ml na 1 kg hmotnosti psa. Zvracanie by sa malo vyvolať čo najskôr, maximálne do 4 hodín od požitia. Na dezinfekciu ho používajte iba v krajnom prípade. Pre psa je nepríjemný, štípe a poškodzuje tkanivo, ktoré sa potom pomalšie hojí.
- masť na labky (vazelína) – dôležitá hlavne v zime na ochranu pre soľou
Môžete mať aj:
- masť alebo spray na urýchlenie hojenia rán
- lieh – používa sa na sušenie medzi prstami, pri plesniach
- upokojujúce lieky na alergie (upokojujúci psí šampón, antihistaminikum, čistiaca pena...) - V prípade, že váš pes trpí alergiami, je dobré ich mať bežne v lekárničke.
- roztok na očné okolie – používa sa na odstránenie nečistôt z oka
- kvapky do uší – na prevenciu alebo pri zápaloch ucha
- rehydratačný roztok – používa sa napr. v horúčavách pri dehydratácii, po športovom výkone
Ostatné pomôcky
- teplomer – normálna teplota dospelého psa je 37,5°C – 39,3°C, u šteniatok je trochu vyššia 39°C – 39,5°C .Veľmi nízka teplota môže signalizovať závažnejšie ochorenie, napr. metabolické zlyhanie. Vysoká teplota zvyčajne značí zápal alebo vírusové, či bakteriálne ochorenie. Teplota sa meria psom v konečníku.
- nožničky - s guľatou špičkou, ktorá je bezpečnejšia pri manipulácii. Dôležité je mať kvalitné nožničky, ktoré strihajú.
- kliešte na strihanie pazúrov
- háčik alebo pinzeta na vyberanie kliešťov
- pinzeta - na vyberanie cudzích telies, napr. osiny, črepiny skla
- injekčná striekačka – používa sa na vypláchnutie rany alebo pri podávaní lieku
- latexové rukavice – pri ošetrení nezanesiete infekciu do rany
Môžete mať aj:
- ochranný golier
- fixačný náhubok
- topánky – používa sa pri poranení labky, aby sa do rany nedostala infekcia
Na záver
K liekom je dobré napísať si dávkovanie pre vášho psa, aby ste to nemuseli v strese zisťovať. Je praktické, ak si vytlačíte alebo napíšete obsah lekárničky a k nemu si vpíšete dôležité informácie k liekom a pomôckam, ktoré by sa vám mohli zísť pri podávaní prvej pomoci. V strese a rýchlosti niečo „gúgliť“ je náročné.
Nepodávajte psovi akékoľvek humánne lieky bez predošlej konzultácie s veterinárom!
Ak si neviete rady volajte svojmu veterinárovi alebo veterinárnu pohotovosť. Na sociálnych sieťach väčšinou radia laici, ktorí nepoznajú vášho psa ani okolnosti a môže tam písať ktokoľvek akúkoľvek informáciu.
Pamätajte na to, že po podaní prvej pomoci je dobrá následná konzultácia s veterinárom a pri dlhšie trvajúcich zdravotných ťažkostiach je potrebná návšteva veterinárnej ambulancie.
Prajem vašim havkáčom veľa zdravia a vám, aby ste väčšinu z obsahu lekárničky nikdy nemuseli použiť.
Ďakujem za jazykovú korekciu: Andrea Černáková, Beibira
Zdroj:
https://www.petparadise.sk/lekarnicka-pre-psov/
https://www.lekarna.cz/psi/